Еволюція риболовних котушок
Сучасні моделі котушок для рибної ловлі сприймаються любителями ужения як щось само собою зрозуміле і буденне. Однак навряд чи хтось замислювався, що еволюція риболовних котушок – процес довжиною не одне століття, а всі технічні напрацювання, які застосовуються в сучасних моделях котушок – результат високої культури виробництва, просунутих інженерних рішень і ретельних досліджень.
Інерційні котушки. З чого все починалося?
У знаменитій книзі «Життя і ловля прісноводних риб», описуючи тенденції розвитку лову в проводку та полювання за хижаком з допомогою штучної приманки (саме так раніше називався спінінг), Л. П. Сабанєєв розповідав про англійських котушках, виготовлених з латуні і службовців для здійснення закидання і зберігання вільної леси.
Саме вони і є прообразом сучасних інерційних котушок, одержали широке поширення серед рибалок. Технічні рішення, застосовані в них, на сьогоднішній погляд здаються примітивними, проте для того часу це був справжній прорив. В даний час стоять такі котушки нечуваних грошей, але інтерес представляють не для рибалок, а для колекціонерів.
Сучасні ж моделі інерційних котушок користуються досить широким попитом у любителів нахлыстовой лову, а також серед прихильників класичної болонської лову. Зрозуміло, що по технічним характеристикам такі котушки на кілька порядків перевершують своїх прабатьків.
Класичним прикладом сучасної інерційної котушки є EOS 801A.
Безінерційні котушки. Еволюція чи революція?
Сорокові роки минулого століття ознаменувалися появою на світ першої безынерционной котушки. Такою стала модель Zebco33, представлена в 1947 році в Оклахомі, США. Серед рибалок, які стежать за новинками в рибальської індустрії, ця котушка справила справжній фурор. Вона характеризувалася цілим рядом особливостей, що вигідно відрізняють її від прямих попередників:
- Висока швидкість підмотки внаслідок великого передаточного числа;
- Можливість здійснення далеких і точних закидів без ризику заплутування оснащення внаслідок перебіжки волосіні;
- Плавний і точний хід механізму котушки;
- Регульований фрикційне гальмо з налаштованим зусиллям спрацювання.
Не дивно, що такі котушки миттєво здобули величезну популярність серед рибалок, а виробництво швидко розрослося по всьому світу. В даний час існує величезна кількість виробників, що випускають безінерційні котушки, а технологія їх виробництва пішла далеко вперед, залишивши схожим лише принцип роботи.
Котушки обросли величезною кількістю інженерних рішень, а застосовувані при виробництві матеріали дозволили істотно знизити загальну вагу, не вплинувши при цьому на тягові характеристики і міцність котушки.
Де застосовуються безінерційні котушки?
Всі ці переваги дозволяють застосовувати безінерційні котушки на всіх без винятку видах риболовних снастей:
- Матчева, болонська і фідерна ловля. Застосовуються класичні безінерційні котушки розміру 2000-4000, оснащені миттєвим стопором зворотного ходу і системою флажковой регулювання фрикціона, а також високим передавальним числом. Яскравий представник – Shimano Exage 4000.
- Спиннинговая ловля. Попитом користуються всі без винятку безінерційні котушки, як з переднім, так і з заднім фрикціоном, миттєвим стопором зворотного ходу і високим передавальним числом. Яскравим представником сучасних спінінгових безінерційних котушок є модель Daiwa Freams 15, увібрала в себе всі передові розробки легендарного японського концерну Daiwa.
- Карпфишинг. В процесі потужні, тягові котушки розміру 5000 і більше, які мають великий і витягнутою шпулей (т. зв. концепція long cast), а також бэйтраннером для безпроблемного сходу ліски під навантаженням.
- Тролінг. Для успішної ловлі крупного хижака застосовуються потужні, тягові і досить великі безінерційні котушки, дозволяють боротися з трофейної рибою. Для лову по-справжньому трофейного хижака багато любителі троллінгу приймають рішення придбати силові серфовые котушки, призначені для морської лову.
Мультипликаторные котушки. Вдалий симбіоз або маркетинг?
Втім, були в безінерційних котушок і недоліки. Просунуті любителі спиннинговой лову відзначали вкрай низьку чутливість таких моделей: котушка буквально «скрадывала» обережні покльовки риби.
Виробники, які почули невдоволення рибалок, почали розробляти зовсім інший тип рибальської котушки. Їх головним завданням було об'єднання чутливості інерційної котушки, зручності експлуатації безынерционной в легкому і компактному корпусі. Так народилася на світ мультипликаторная котушка.
Основними перевагами мультиплікаторних котушок є:
- Висока дальність закидання;
- Чудова чутливість під час лову;
-
В даний час мультипликаторные котушки користуються величезною популярністю, в першу чергу, серед любителів лову хижака на штучні приманки – спінінга, кастингу, троллінгу.
Випускають мультипликаторные котушки всі без винятку виробники, кращими з яких є Daiwa, Shimano, Banax, Abu Garcia та інші. В якості прикладу перевіреної часом спінінгової мультипликаторной котушки можна привести катушку Daiwa Team Daiwa - X 103 P, що володіє чудовим співвідношенням «ціна-якість».
Післямова.
На закінчення слід зазначити, що універсальної котушки для рибної ловлі не існує. В залежності від типового об'єкта лову та його розмірів, принципів того або іншого способу, а також переваг рибалки може застосовуватися той чи інший тип котушок. Ну, і зрозуміло, фактор «лягла або не лягла в руку» ніхто не відміняв. Ні хвоста, ні луски!
- Швидкість підмотки, порівнянна з кращими зразками безінерційних котушок;
- Потужні тягові характеристики;
- Компактні розміри і мала вага;
- Простота закидання і зручність експлуатації.
- Надувний човен. Правильне зберігання – запорука справності!Якщо надувне плавальний засіб неправильно зберігати, його експлуатаційний термін значно скоротиться.
- Рибалка взимку. Як ловити головня?Найкращим часом для лову головня вважається літо, однак, при правильному підході зловити цю рибу вдається навіть взимку, коли водойма покрыва